Boris Němcov – oběť Putinova zločinného režimu

Boris Němcov (Boris Jefimovič Němcov) se narodil 9. října 1959 v Soči, zemřel násilnou smrtí 27. února 2015 v centru Moskvy. Byl to ruský pravicový politik, který nekompromisně kritizoval prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Mj. tvrdě kritizoval ruskou agresi na východě Ukrajiny.

Atentát na Němcova
Němcov byl v pátek 27. února 2015 na noční procházce s 23letou ukrajinskou modelkou Annu Duryckou. Na Velkém Moskvoreckém mostě, který se nachází poblíž sídla ruského prezidenta, byl Němcov krátce před půlnocí čtyřikrát střelen neznámým střelcem z projíždějící auta, které bylo plné Čečenců. Pachatelům se podařilo z místa činu uprchnout (z místa, které je doslova prošpikované bezpečnostní technikou a policisty). Durycká vyvázla bez zranění.

Údajní pachatelé
Podezřelými z politikovy vraždy jsou Čečenci: Zaur Dadajev, Anzor a Šadid Gubaševovi, Temirlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev. Podle vyšetřovatelské verze měl střílet Zaur Dadajev, který údajně přiznal svou vinu. Dadajev své přiznání ale odvolal a tvrdil, že na něm bylo vynuceno mučením. Řekl: „Dva dny jsem strávil s pytlem na hlavě. Pořád na mě řvali, jestli jsem zabil Němcova“. Zda Dadajev rozstřílel Němcova, to je otázka. V každém případě se jedná o vrahy z Čečenska. Je vysoce pravděpodobné, že Čečenci jednali s vědomím čečenského vůdce (diktátora a masového vraha) Ramzana Kadyrova, který je Putinův osobní přítel. Vraždu Němcova si pravděpodobně objednal u Kadyrova sám Putin. Putin se Němcova obával. Němcov neúnavně vyzýval Rusy na sociálních sítích k protestům…

Byl zabit těsně před demonstrací
Němcov dlouhodobě organizoval masové protesty proti zločinné ruské politice. Jeden masový protest se měl konal v neděli 1. března 2015. Demonstrace se konala, ale změnila na vzpomínkový pochod. Pochodu se účastnilo několik desítek tisíc lidí. Mnozí drželi Němcovovy fotografie, řada lidí měla placky s nápisem „Nebojím se“. Z davu se ozývalo volání „Rusko bez Putina!“.

Měl obavy o svůj život
V interview z 10. února 2015 Němcov řekl, že ho prezident Putin nechá zabít. V rozhovoru s ruskou ITON TV doslova řekl: „Obávám se, že mě Putin zabije!“. Reportér mu na to odpověděl: „Doufám, že převládne zdravý rozum a Putin vás nezabije“. “Taky doufám“ odpověděl Němcov.

Reakce Putina
Podle mluvčího Kremlu prezident Putin vraždu opozičního politika odsoudil. Ruští poslanci 27.2.2016 odmítli minutou ticha uctít Němcovovu památku.

Němcovova dcera
Nejstarší Němcovova dcera Žanna Němcovová v roce 2015 opustila Rusko kvůli výhrůžkám. Němcovová v rozhovoru pro britský list The Times řekla: „Všichni, kdo kritizují režim a jeho tvůrce, prezidenta Vladimira Putina, mohou být pronásledováni, utiskováni, pomlouváni, vězněni, anebo zabiti a otráveni. Můj otec byl zavražděn z politických důvodů. Od té doby se situace ještě docela rychle zhoršila“.

Opozice v Rusku
Putin je na opozici čím dál tvrdší. Stále více kritiků Putinova režimu odchází do zahraničí, obávají uvěznění i o život. Takové je současné Rusko…

Komentáře k článku

  1. Rusáci jsou pořád stejní. Žádná demokracie, jen perzekuce a zločiny proti lidskosti. Z té země by měl každý demokrat rychle prchnout. Němcov to neudělal a jak to dopadlo…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Doporučujeme

► Největší mešita? Obrovská mešita je v Moskvě! Koukněte na video.

► Víte, že SSSR prokazatělně spolupracoval s nacisty? Koukněte na fotky, videa.

► Jiří Dolejš (KSČM): komunismus není zločinný ani špatný. Pusťte si on-line video. Komunisti? Co slovo, to lež. Co čin, to zločin.

► Nulový státní dluh za vlády komunistů? Lež! Důkazy zde. Komunisti jsou lháři!